Schudnij bez efektu jojo
Redukcja tkanki tłuszczowej powinna być powolnym i zaplanowanym procesem. W innym wypadku może ona doprowadzić do redukcji tkanki mięśniowej, która jest dla nas sprzymierzeńcem, a także do niedożywienia, które objawia się brakiem energii, koncentracji oraz problemami z cerą, włosami i paznokciami.
Zbyt restrykcyjne diety w efekcie prowadzą do wyczerpania psychicznego, a w trudnych dla nas sytuacjach może objawiać się kompulsywnym objadaniem się. Wtedy w niekontrolowany sposób zajadamy emocje doprowadzając do obwiniania i znowu wchodzimy na nieludzko restrykcyjne diety wprowadzając się w błędne koło.
Jak temu zaradzić? Poniżej spieszę z odpowiedzią!

Czym tak w ogóle jest efekt jojo?
Nadwaga i otyłość są konsekwencją kilkuletnich błędów żywieniowych. Należy sobie uświadomić, że coś co nie powstało w miesiąc, na pewno nie zniknie w miesiąc. Dlatego redukcja to długotrwały proces wymagający cierpliwości i konsekwencji.
Odchudzanie to nie tylko zmiana jadłospisu, ale również swojego myślenia oraz praca nad swoimi codziennymi nawykami.
Efekt jojo to mechanizm obronny organizmu, który „prostestuje” przeciw zbyt gwałtownym zabiegom redukcyjnym w pogodni za szczupłą sylwetką. Polega on na gwałtownej redukcji masy ciała i wzroście masy ciała po przebytej diecie redukcyjnej. Następuje on po kilku tygodniach od zakończenia redukcji i masa ciała może nawet przekroczyć wyjściową masę ciała. Dlatego po zakończonej redukcji nasz organizm również potrzebuje czasu, aby masa ciała się utrzymała na stałym poziomie. W tym celu należy cały czas utrwalać swoje zdrowe nawyki żywieniowe.
Najczęściej popełniane błędy, które utrudniają w redukcji
- Brak skupienia na swoich posiłkach, co prowadzi do większej ilości zjedzonych kalorii
- Alkohol
- Nawyki żywieniowe, które nie służą redukcji np. podjadanie między posiłkami
- Nagradzanie się jedzeniem

Jak przeprowadzić redukcje?
- Zdrowa redukcja masy ciała
Od 0,5-1kg/ tydzień (w pierwszy tydzień może być większa
- Unikać „magic diet”
Należy znaleźć swój indywidualny model żywieniowy, który wyklucza niepotrzebne eliminacje i restrykcje. Dieta ma być dopasowana do Ciebie. W innym wypadku efekt będzie KRÓTKOTERMINOWY, ponieważ szybko wrócisz do swoich starych nawyków żywieniowych.
Często diety znajdujące się w Internecie są niedoborowe, niskoenergetyczne, mocno eliminacyjne. Stosowanie ich wiąże się z utratą tkanki mięśniowej, szybkim spadkiem energii i NEAT, osłabieniem, a także pogorszeniem stanu zdrowia.
- Obierać krótkoterminowe, realne cele
Stawiając sobie niemierzalne cele szybko się poddamy. Należy uwzględnić swoje codzienne obowiązki i swoje siły. Przeceniając swoje możliwości, nie zrealizujemy postawionych celów, co wiąże się z odpuszczeniem i wróceniem do starych nawyków żywieniowych. Bądźmy również dla siebie wyrozumiali
- Eliminacja produktów przetworzonych
- Napoje słodzone, gazowane
- Słodycze i przekąski
- Fast- foody
- Wysokoenergetyczne produkty – nasycone kwasy tłuszczowe plus cukier – duża smakowitość posiłku, co wiąże się ze zjedzeniem dużej ilości kalorii, gorsza wrażliwość na insuline, prozapalne itp.
- Alkohol
- Zasada 80/20
Pamiętajmy również o swoim komforcie psychicznym. Nie odmawiajmy sobie wszystkich ulubionych produktów. Najważniejsze, żeby 80% diety stanowiła zdrowa żywność.
- Zadbaj o regularność posiłków i nie podjadanie między posiłkami
- Wprowadź refeedy
Rozłóż swoje odchudzanie w czasie. Nie jest błędem stosowanie 2-tygodniowych protokołów redukcyjnych przeplatanych okresami z zerowym bilansem energetycznym.
- Aktywność fizyczna
Włącz w swój plan odchudzania aktywność fizyczną. Dzięki temu zwiększysz ilość spalonych kalorii. Ruszaj się CODZIENNIE. Wykorzystuj każdą okazję do ruchu!
Wprowadź również dodatkowo aktywność, która będzie wymagała od Ciebie więcej wysiłku i przyspieszy Tobie tętno 😉 Najlepiej znajdź sport, który sprawia Tobie fun.
- Zadbaj o sen i regenerację
Nieodpowiedni czas trwania snu i jego niska jakość prowadzi do obniżonego samopoczucia i pogorszenia funkcji poznawczych; może zwiększać ryzyko cukrzycy, zaburzeń metabolicznych, otyłości, depresji i wpływać negatywnie na odporność organizmu.
Po nieprzespanej nocy wzrasta stężenie greliny (hormon głodu) i spada poziom leptyny (hormon sytości). Przyczynia się to do przyjmowania większej ilości energi w ciągu dnia, większym głodem. Badania wskazują, że po nieprzespanej nocy dorośli robią bardziej NIEPRZEMYŚLANE ZAKUPY, bazujące na bardziej wysokoprzetworzonych i energetycznych produktach. Wiąże się to ze spożywaniem większej ilości kalorii.
- Nauka nowych nawyków żywieniowych
Oprzyj swoją dietę na zbilansowanych posiłkach i nieprzetworzonych produktach. A co najważniejsze nie wracaj do dawnych przyzwyczajeń. To one właśnie sprawiają, że znowu przybywa nam kilogramów.
Wychodzenie z redukcji
Wyjście z redukcji powinno być przemyślane. Najważniejsze to utrzymać nowe nawyki. Wychodząc z redukcji należy uwzględnić swoje NOWE zapotrzebowanie energetyczne.
Jeśli masz problem z odnalezieniem swojego złotego środka, zaczerpnij pomocy specjalisty, który uwzględni twoje preferencje smakowe oraz tryb życia. Zobacz, jak schudły osoby, które mi zaufały.

