Hormony stały się ostatnio popularnym tematem w świecie zdrowia i dobrego samopoczucia i nie bez powodu! Są niezbędne dla naszego ogólnego stanu zdrowia – wpływają na to, jak się czujemy, jak wyglądamy i jak kobiety doświadczają swoich comiesięcznych miesiączek.

Ale jak nasze zdrowie hormonalne ma się do zdrowia naszej wątroby? Mówiąc najprościej, klinicznie odkryliśmy, że obciążona wątroba często prowadzi do braku równowagi hormonalnej. Coraz częściej obserwuje to w swoim gabinecie. Dlatego podczas pracy z klientem zawsze biorę pod uwagę pracę układu pokarmowego, w tym wątroby, która bierze udział w codziennej detoksykacji organizmu z toksycznych substancji. Metabolizuje produkty przemiany materii, alkohol, leki i inne związki chemiczne, część z nich przekształca do postaci, które mogą być wydalone z organizmu

Po pierwsze, chociaż ważne jest, aby zrozumieć rolę, jaką nasza wątroba odgrywa w naszym zdrowiu, w jaki sposób ulega przeciążeniu i co możesz zrobić, aby przywrócić wątrobę do optymalnej funkcji.

CO TO JEST OBCIĄŻENIE WĄTROBY I DLACZEGO JEST OTRZYMYWANE?

Wątroba jest niesamowitym organem detoksykującym, jednak wymaga do tego odpowiedniej ilości składników odżywczych.

We współczesnym świecie na co dzień mamy do czynienia z wieloma toksynami środowiskowymi. Ksenoestrogeny to toksyny środowiskowe, które zakłócają naszą równowagę hormonalną. Można je znaleźć w PCB – wytworzonych przez człowieka związkach chemicznych – takich jak BPA w plastikowych butelkach po wodzie, parabenach w produktach do pielęgnacji skóry, makijażu i filtrach przeciwsłonecznych. Są również dodawane do naszego zaopatrzenia w żywność w postaci pestycydów i herbicydów.

Normalnie nasze ciała przetwarzałyby te dodatkowe toksyny przez wątrobę. Ale ze względu na wybory żywieniowe, zwiększony poziom stresu i obciążenia wątroby, takie jak alkohol i kofeina, nasza wątroba jest często zagrożona.

Z drugiej strony często nasze wybory żywieniowe i współczesny poziom stresu przyczyniają się do niedoborów składników odżywczych. Bez odpowiednich składników odżywczych wątroba nie jest w stanie skutecznie usuwać toksyn z organizmu.

DLACZEGO DETOKSYKACJA JEST NIEZBĘDNA DLA ZDROWIA HORMONÓW?

Istnieją dwie główne fazy wątroby, które działają w celu detoksykacji organizmu z toksyn i nadmiaru hormonów. U większości ludzi pierwsza faza wątroby działa sprawnie, to druga faza jest zwykle powolna. Oznacza to, że cząsteczki łatwo przechodzą przez pierwszą fazę i są uzupełniane w drugiej fazie. Wątroba następnie wchłania w połowie oczyszczone cząsteczki, co prowadzi do problemów. Jeśli te w połowie zdetoksyfikowane cząsteczki są hormonami (które często są), to przyczynia się do szumu hormonalnego w miejscach receptorów, co z kolei przyczynia się do zaburzenia równowagi hormonalnej.

10 NAJWAŻNIEJSZYCH WSKAZÓWEK WSPIERAJĄCYCH WĄTROBĘ:

1. JEDZ DUŻO WARZYW KRZYŻOWYCH

Należą do nich brokuły, kapusta, kalafior, brukiew, rzepa, jarmuż i rzeżucha. Zawierają fitochemikalia wspomagające wątrobę, które są uwalniane podczas siekania, żucia, fermentacji, gotowania lub trawienia i są szczególnie bogate w diindolilometan (DIM), który skutecznie odtruwa nadmiar estrogenu.

2. UNIKAJ TWORZYW SZTUCZNYCH

Plastiki zawierają ksenoestrogeny, które naśladują estrogen w organizmie, zakłócając równowagę estrogenu w stosunku do innych hormonów. Te toksyny w tworzywach sztucznych są podatne na wypłukiwanie do tego, z czym mają kontakt, dlatego szczególnie ważne jest usuwanie tworzyw sztucznych, które mają kontakt z żywnością i napojami. Czas wymienić plastikową butelkę po napojach na szklaną lub ze stali nierdzewnej.

3. WYBIERZ NATURALNĄ PIELĘGNACJĘ I MAKIJAŻ.

Nasza ekspozycja na chemikalia, toksyny i ksenoestrogeny znajdujące się w produktach do makijażu i pielęgnacji skóry przyczynia się do obciążenia naszej wątroby. Substancje chemiczne dostają się do układu limfatycznego i naszego krwiobiegu i wędrują do wątroby. Wpływa również na naszą zdolność do wchłaniania, przechowywania i wykorzystywania składników odżywczych z naszej żywności, które mogą wspierać zdrowe hormony.

4. WSPIERAJ SWOJĄ WĄTROBĘ SKŁADNIKAMI, KTÓRYCH POTRZEBUJE

Nasza wątroba potrzebuje odpowiednich składników odżywczych do usuwania toksyn z organizmu. Witaminy z grupy B, selen i witamina E są kluczowymi kofaktorami tych reakcji metabolicznych (dodatkowo dodawaj… karoteny (witamina A), wit C, miedź, cynk, mangan, coQ10, bioflawonoidy).

5. Zrób sobie przerwę od kawy i alkoholu

Kawa i alkohol to jedne z naszych największych środków ładujących wątrobę i chociaż Twoja wątroba jest zajęta detoksykacją kofeiny i alkoholu, nie będzie miała składników odżywczych do detoksykacji innych substancji.

6. PIJ ZIELONĄ I MIĘTOWĄ HERBATĘ

Zielona herbata zawiera cząsteczkę EGCG, potęgę katechiny, która nie tylko wspomaga wątrobę w detoksykacji, ale także pomaga w utracie wagi i zmniejsza stan zapalny. Badania wykazały również, że herbata z mięty zielonej może pomóc w leczeniu objawów PCOS (zespołu wielotorbielowatych jajników), stanu zdrowia związanego z brakiem równowagi hormonalnej.

7. WŁĄCZ DO SWOJEJ DIETY DUŻO ROZMARYNU I KURKUMY

Są one fantastyczne do oczyszczania wątroby i działają na rzecz regulacji trzech faz wątroby, aby pomóc w usuwaniu toksyn. Przyprawiona Miska Kalafiorowa zawiera zarówno kurkumę, jak i kalafior (warzywa krzyżowe); jeśli szukasz łatwego sposobu na dodanie ich do swojej diety.